Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przeglądy opryskiwaczy polowych

2021-03-01
Przeglądy opryskiwaczy polowych

Jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowość wykonania zabiegu chemicznej ochrony roślin oraz jego bezpieczeństwa jest stan techniczny opryskiwaczy środków ochrony roślin. Nierównomierny oprysk środkami ochrony roślin na powierzchni może ograniczyć efektywność zabiegu co może powodować w konsekwencji konieczność wykonania większej liczby oprysków. Należy zauważyć, że nadmierna ilość zastosowanego środka ochrony roślin powoduje zagrożenie nagromadzenia się jego pozostałości w środowisku naturalnym oraz w płodach rolnych. Użycie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu niesprawnego opryskiwacza polowego lub sadowniczego stwarza ryzyko powstania skażeń punktowych i utratę zdrowia przez operatora i ostatecznego konsumenta. 

Powyższe uwagi powodują, że na każdym posiadaczu sprzętu do opryskiwania środkami ochrony roślin ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu używanego do stosowania środków ochrony roślin.

Badanie nowego sprzętu jest ważne 5 lat więc pierwsze badanie przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Kolejne badania potwierdzenia sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin tzn: opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych, opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych, opryskiwaczy wyposażonych w belkę opryskową montowaną na pojazdach kolejowych oraz sprzęt montowany na pojazdach kolejowych  przeprowadza się w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata.

W tym miejscu należy zaznaczyć, ze zgodnie z obowiązującymi przepisami, stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub nieskalibrowanym, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny. Ponadto, jeżeli wojewódzki inspektor, w toku kontroli stosowania środków ochrony roślin, stwierdzi, na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek płodów rolnych, że te płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta zakazuje, w drodze decyzji, przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu oraz określa sposób ich zagospodarowania (art. 46 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin). 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1084 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-29
Polecam
2024-08-15
Szybka,miła obsługa,polecam!!!
pixel